V tomto článku sme sa zamerali na tie najčastejšie kladené otázky ohľadom vírivých vaní a SWIM SPA. Môžete ich používať celoročne? Je možné si vírivú vaňu zostaviť “na zákazku”? Aké sú priemerné mesačné náklady na prevádzku a ako je to napríklad s tehotenstvom a vírivkou? To a mnoho ďalšieho Vám zodpovieme nižšie!

Sú vírivky značky Canadian Spa International® vhodné na celoročnú prevádzku?

Áno, všetky vírivé vane značky Canadian Spa International® sú v akomkoľvek prevedení vhodné na celoročnú prevádzku. Sú určené aj do toho najnáročnejšieho prostredia. Vďaka nízkoenergetickým technológiám, možnosti pripojenia na tepelné čerpadlá a špeciálnemu štvorkomorovému tepelnoizolačnému systému sú náklady na ohrev vody po celý rok minimálne. Sme schopní dodať aj piatu izolačnú vrstvu, ktorá je ručne spracovaná a podlieha veľmi prísnej nemeckej certifikácii TÜV.

Môžem si vírivú vaňu zostaviť podľa svojich požiadaviek?

Áno. Všetky vane si môžete dovybaviť podľa svojej vlastnej predstavy a priania, vrátane stolárskych úprav, vďaka ktorým získate napríklad schodíky alebo terasu v rovnakom dekóre vírivej vane. Okrem farby vnútorného skeletu, typu trysiek a farby opláštenia si môžete k vani dokúpiť aj termický kryt vrátane držiaka termického krytu, automatické dávkovače chémie a mnoho ďalších technológií, ktoré Vám uľahčia jej každodenné používanie. Neoddeliteľnou súčasťou dnes už býva stále rastúci záujem o tepelné čerpadlá určené priamo pre vírivé vane.

Kam môžem a kam nemôžem vírivku umiestniť?

Vírivku je možné umiestniť všade tam, kde je rovný a pevný povrch, čo môže byť betónová základňa, zámková dlažba, kvalitné terasové dosky a pod. Vírivku nie je možné umiestniť na nerovnú alebo šikmú plochu, ako je napríklad nespevnený zatrávnený terén. Za zmienku stojí, že ponúkame aj vane, ktoré spĺňajú zaťaženie do 450kg/m2, ktoré sa hodia napríklad na balkón alebo visutú terasu…

Môžem vírivú vaňu zapustiť čiastočne alebo úplne do zeme?

Vírivú vaňu si môžete nechať aj zapustiť do zeme, a to čiastočne alebo úplne, ale treba dbať na naše pokyny tak, aby sa vírivka dala servisovať a bola teda aj napriek jej zapusteniu prístupná. Zapustenie musí byť konzultované a schválené naším technickým oddelením.

Musím mať vírivku pripojenú na vodu?

Nie. Voda sa do vírivej vane napúšťa vrchom cez tzv. skimmer. Nie je potrebné ju mať pripojenú na vodovod ani na odpad.

Aké je pre prevádzku vírivky nutné elektrické pripojenie?

Na využitie maximálneho výkonu vírivky je ideálne mať elektrický prívod 400V. Vírivky s nižším výkonom čerpadiel je možné napojiť aj na 230V s tým, že počas zapnutej masáže sa voda vo vírivke nebude ohrievať. Pokiaľ disponujete iba možnosťou pripojenia 230V, tak je potrebné o tom informovať obchodníka pred tým, než s Vami model vhodnej vírivej vane bude vyberať.

Je možné si u Vás vírivú vaňu pred zakúpením vyskúšať?

Áno, množstvo modelov je možné si vyskúšať priamo na showroomoch. Prípadne po predchádzajúcom dohovore si je možné všetky modely vyskúšať aj napustené.

Od koľkých rokov môžu deti do vírivky?

Toto radi necháme na posúdenie každému rodičovi. U všetkých malých detí taktiež odporúčame, aby bola znížená teplota vody a zapnutá len perličková masáž, fontánka, vodopád a iné atrakcie, rozhodne nie hydromasáž ako taká.

Môžu do vírivky tehotné ženy?

Áno, môžu, ale…

Počas celého tehotenstva neodporúčame vo vírivej vani zapínať masáž. Tehotné určite ocenia možnosť naložiť sa do príjemne teplej vody, navyše sa v našich ergonomicky tvarovaných ležadlách budú doslova vznášať a uľavia v tejto polohe všetkým svojim svalom a kĺbom. V priebehu celého tehotenstva neodporúčame teplotu vody nad 36°C. Aj preto je jednou z hlavných výhod vírivých vaní ich možnosť nastavenia presnej teploty podľa aktuálnych potrieb. Samozrejmosťou je aj udržiavanie vody maximálne čistej a zdravej, bez použitia chlóru. Odporúčame kúpanie iba vo vlastnej vírivke, nie vo wellness centrách a pod., kvôli rizikám zanesenia infekcie. Na túto tému máme na blogu spísaný aj článok, ktorý si môžete prečítať celý TU.

Aká je maximálna a minimálna nastaviteľná teplota vody vo vírivke?

Maximálne nastaviteľná teplota vody je z bezpečnostných a zdravotných dôvodov len 40°C. Minimálna teplota vody je 10°C.

My odporúčame mať vždy teplotu vody nastavenú mierne nad priemernú teplotu tela. Každá vírivá vaňa značky Canadian Spa International® má ochranu pred prehriatím, v takom prípade sa vaňa sama vypne a voda vychladne.

Aké sú priemerné mesačné náklady na prevádzku vírivej vane?

Na túto otázku neexistuje žiadna jednoznačná odpoveď a v každom obchodnom prípade je táto cena prísne individuálna. Záleží na veľkosti vírivej vane, na tom, kde bude umiestnená, či bude voľne stojaca alebo zapustená atď.

Nižšie náklady budú u menších vaní, ktoré budú umiestnené buď vo vnútri alebo vonku, kde na ne bude celý deň svietiť slnko. Naopak vyššie náklady možno očakávať u väčších vaní, ktoré budú umiestnené vonku, nebude na ne svietiť slnko a budú ochladzované studeným vetrom.

Všetky naše vírivé vane sú však nízkoenergetické a máme najlepší systém opláštenia, ktorý je jediný svojho druhu na svete. Ten chráni vírivú vaňu pred rýchlym chladnutím aj v nepriaznivých podmienkach.

Musí sa vírivá vaňa na zimu vypustiť?

Môže, je to možné, ale neodporúčame to. Vírivá vaňa disponuje špeciálnym režimom zazimovania, takej „hibernácie“, kedy sa jej teplota zníži na 10°C. V prípade, že nechcete používať vírivú vaňu cez zimu, je určite tento režim zazimovania lepšou voľbou, pretože nehrozí, že by mráz poškodil vnútro vírivej vane. To by sa pri jej vypustení stať mohlo. Navyše kvôli vypúšťaniu vane pred zimou musí prísť technik, ktorý zbaví vírivú vaňu úplne všetkých zvyškov vody v jej útrobách, čo by zákazník nikdy sám urobiť nezvládol. V prípade, že pred zimou vaňu neodborne vypustíte a v jej útrobách zostane voda, ktorá následne zamrzne, môže tým dôjsť k významnému poškodeniu Vašej vane, na ktoré sa nevzťahuje záruka.

Aké sú prevádzkové náklady vírivých vaní v režime zazimovania?

Jedná sa o cca 6 – 8 € mesačne. Vyjde to lacnejšie, než volať technika, ktorý vodu odborne vypustí a ako následné napúšťanie novej vody.

Aké sú hlavné výhody vírivých vaní?

Permanentne teplá pripravená voda bez chlóru. Ponúka svojmu majiteľovi okamžité použitie. Blahodarné účinky vodoliečby sú známe odpradávna. Pri ponorení do horúcej vody sa nám okamžite zvýši tepová frekvencia, zvýši sa nám mierne (zdravo) krvný tlak, dochádza k lepšiemu prekrveniu končatín.

V prípade kvalitných masážnych trysiek môžeme hovoriť aj o veľmi kvalitnej forme masáže, ktorá uľaví od bolestí, ale je vhodná napr. aj na hojenie rán alebo relaxáciu po ťažkom tréningu.

Okrem toho Vám pri správne nastavenej teplote vody so zapnutými masážami dokáže uľaviť od bolestí chrbtice, uľavuje od svalových kŕčov a má blahodarný vplyv napríklad aj na lupienkarov či ľudí s inými kožnými ochoreniami.

Navyše vo vírivej vani hydratujete a vyživujete pokožku, pridať do nej môžete aj kryštály, ktoré majú blahodarný vplyv na telo a myseľ.

Zároveň sa jedná o istú formu self-care, ktorá má blahodarné účinky na ľudskú psychiku.